I vardagslivet finns enkla regler som vi ibland inte tänker på men ändå gör, öppnar dörren åt någon, säger tack för maten eller berömmer någon för sin klädsel eller frisyr. Där är basen för vett och etikett, sedan har vi den mer avancerade vid bjudningen, vid dopet, vid bröllopet, och vidare in i livshjulet. I mötet med andra kulturer där vett och etikett går före allt annat. Här finns böckerna som ger tips hur du kan utveckla ditt sätt att se på vett och etikett.
En handbok i retorik.
I etikettsfrågorna behandlas en mängd olika frågor.
Svensk retorik
Inga modeller. Bara äkta karlar!
Nu finns det inte längre någon ursäkt för att se ut som en nörd
Apel tillhörde den generation som fortfarande närdes av krigserfarenheter
Kurt Johannesson ger oss för första gången retorikens hela svenska historia.
Gucci: en familj med en historia av svek, avundsjuka och till och med mord.
Vett och etikett: Etikettdoktorn visar: Att äta med kniv och gaffel!
Det finns många fina exempel på tal och föreläsningar: Här är ett exempel hur Anders Borg har en levande presentation utan Powerpoint....denna presentation är kommenterad och analyserad i detalj. Han fångar publikens intresse.
Kika gärna på detta, komplettera sedan med en bra bok i retorik och du är beredd att möte det mesta inom tal och presentationsteknik. Ofta faller ett gott arbete och en bra utredning en briljant analys ....just på en dålig presentation.
Lilla Fridolf håller tal! och han vet att A och O är att förbereda sig. Det kanske inte blir riktigt som Selma tänkt sig....
Nu kommer kartförlaget med en ny cykelkarta, vi rear ut blå sortimentet medans vi lotsar in det nya gula sortimentet.
Läs mer…Tintins äventyr har fascinerat generationer med sin journalistiska nyfikenhet. Nu kommer denna rättrådighetens mästare med sina kamrater att finnas i våra bokhyllor.
Läs mer…På grund av ökade kostnader tvingas vi höja fraktavgiften från 29:- till 35:- per omgående
Läs mer…Välkommen att botanisera i vårt sortiment med Leif Selanders berättelser om forna Nordmän som reste världen runt, vi känner dom idag som Vikingarna.
Läs mer…Extra Extra Vi gratulerar Avium förlag till Guld och Silver i Publishingpriset 2022 i kategorin "Fackböcker reportage och berättelser".
Läs mer…Skriven av Åsa och Mats Ottosson och utgiven på Avium förlag. I denna inspirations- och instruktionsbok "de luxe" möter du människor som berättar om just sin väg till naturnärhet. I kapitel med rubriker som: Vandra, Sova ute, Plocka ätbart, Laga mat och fika, Artskåda, Bygga bon, Odla mångfald och Bara vara möter du naturen. Dessutom får du mängder av handfasta tips på faktasidorna.
Läs mer…Nu har vi förenklat sättet att betala i vår bokhandels-shop, du kan enkelt swisha pengar genom vår betallösning från Payson 2,0.
Läs mer…Planera redan nu! Förena nytta med nöje. Mer hälsosam och kostnadseffektiv helg, eller semester kan du knappast få. Upplev fantastiska landskap, natur, kultur och sevärdheter.
Läs mer…För över 300 år sedan avslutade det Stora Nordiska Kriget, tre år efter kung KarlXll:s död slöts äntligen freden. Sverige/Finland blev ett mindre land. Läs historien om det mest påfrestande som hänt det svenska folket!
Läs mer…Ett av sveriges största byggnadsprojekt genom tiderna har utvecklats till ett idyllisk tursitmål, vem har inte sett de klassiska filmerna om Göta Kanal. Utefter kanalen finns fina cykelvägar, som gjort för en lyckad semster.
Läs mer…Boka in den 20:e klockan 19.00. Författarkväll: Då berättar Roine Magnusson om tillkomsten av sin bok Fågeltorn.
Läs mer…Med våren kommer tankarna hur sommarens semester ska bli. Vårt vackr aland väntar på att du ska ta cykeln och ge dig ut på en tur, vi har laddat med kartorna!
Läs mer…Detta året har vi satsat extra på bokrean, speciellt i butiken vid Tysslingens Naturcenter. Vi kombinerar med utförsäljning av vissa reseguider.
Vi forsätter fylla på med backlogg, Tone med vädret eller Döden i Rom, vad tycker du låter mest spännande?
Läs mer…Snart kommer våren och våra tankar går direkt till trädgården. Denna uppdateringen har en hel del trevliga trädgårdsböcker.
Läs mer…Tack för att du följer oss på social media. Vi finns på Facebook, LinkedIn, Twitter och Instagram
....... Nu har vi passerat 1000 följare på Instagram, det firar vi med lite provapå rabatt!
Uppdaterad backlogg på sortimentet gäller även barn och ungdomsböcker!
Läs mer…Vi bjuder på mer uppdaterad backlogg. Sedan 2005 har vi haft böcker i fem butiker, detta har resulterat i ett jättelager som vi nu digitaliserar och gör tillgängligt, kanske du kan hitta den titel du saknat?
Läs mer…Reseguider och trädgårdsavdelningen är uppdaterad med fler titlar. Vad tror du om Vendeig och Florens från välkända Könemanns. Vi har endast ett fåtal exemplar!
Läs mer…Kanske din favoritdeckare som du inte fått tag på tidigare?
Läs mer…Fler titlar kommer in i bokhandeln just nu, vi börjar med backloggen där ett hundratal titlar lagts till under december och början av januari
Läs mer…Vi ser alla framtiden an och det finns en vilja till förändring, förbättring och utveckling. Det börjar vid våra fötter: miljön, tollerans samt innovation.
Läs mer…Bokhandeln vid Tysslingens naturcenter lämna extrarabatt innan den stänger för säsongen på söndagen den 5 december.
Läs mer…Viktigt när man handlar är att det ska vara smidigt. Nu har vi uppdaterar till det senaste och kan erbjuda dig som kund fler enkla betallösningar i handel med oss på Firmaboken bokhandel.
Läs mer…Inför julen: var ute i god tid. Från oss får du en snabb och säker leverans
Läs mer…